Medlemsdag 10/4

Vi kommer att ha medlemsdag 10 april kl.10.00 hos Kent & Marina på Ruckelbo, norr om Hörby. Arup 5289 242 95 Hörby är adressen dit.

Vi planerar en tipsrunda, lite hundträning och mycket dobermannsnack! Vi planerar även att ha möte under dagen.
Det kommer även finnas korv och annan fika, hoppas vi ses!

sdkloggarund

Resultat Rasmästerskap lydnad

11880439_10153175567672637_1211709431_n

Året alla tävlande om RM titeln.

Hjärtliga gratulationer till Cape Secure Angel’s Kiss och Nilla Bengtsson som tog hem Rasmästartiteln i Lydnad!
Nedan följer hela resultatlistan för RM:

Rasmästare i lydnad 2015

Rasmästare i lydnad 2015

Lydnadsklass 1:
1. Cape Secure Angels Kiss / Nilla Bengtsson 185p – 1:a pris
2. Jean Dark Untold / Elisabeth Celle 156.5p – 2:a pris
3. Guntur Von Dockermann / Marie Naumann Carpenter 131.5p – 3:e pris
4. Dobermundes El Emblazon / Linda Blasiusson 111.5p – 3:e pris
5. Secret Dreams Of Sirius Buzy / Susanne Söderlind 111.5p – 3:e pris
6. Cape Secure Dixie Dew / Marina Andersson 76.0p – 0-pris
7. Black Ballerina Frigga / Jonna Bengtsson 76.0p –  0-pris

Lydnadsklass 2:
1. El Merino´s Better Stuff (Australian Shepherd) / Folke Gustafsson 184.0p – 1:a pris
2. Bonderhaus Blomma (Schäfer) / Mikael Bonder 178.5p – 1:a pris
3. Molecularis Campari / Gabrielle Svahn 161.0p – 1:a pris
4. Dalspots Colorado River (Dalmatiner) / Madelen Svensson 129.5p – 3:e pris
5. Cockett´s Kentucky (Cocker Spaniel) / Agnes Warelius 127.5p – 3:e pris
6. Dobvoyage Honda / Helena Åhlander 116.5p – 3:e pris
7. Beachrunner´s Pannacotta (Parson Russel Terrier) / Monica Persson 115.5p – 3:e pris

Lydnadsklass 3:
1. Rissies P-Edvin (Riesenschnauzer svart) / Andrea Collin 269.0p – 1:a pris
2. Rind (Border Collie) / Eva Warelius 200.5p – 3:e pris
3. Dobermundes Xira / Mathias Kvarnstrand 179.5p –  0-pris
4. Way Out West Blazing Expressions / Minna Westerholm 124.5p – 0-pris

Lydnadsklass Elit:
1. Valltäppans Chess (Border Collie) / Vivi-Anne Pettersson 305.5p – 1:a pris
2. Pousoda Ebba (Border Collie) / Petra Forsell 282.0p – 1:a pris
3. Aussie Action´s Red Ness (Australian Kelpie) / Hanna Axelsson 224.0p – 2:a pris
4. Bolskovhus Brandy (Riesenschnauzer svart) / Robert Folkstrand 207.0p – 3:e pris

Rasmästare 2015:
1. Cape Secure Angels Kiss / Nilla Bengtsson
2.  Molecularis Campari / Gabrielle Svahn
3. Jean Dark Untold / Elisabeth Celle

11855512_10153175567662637_554492601_n

Rasmästare 2015

 

Resultat från Svensk Dobermannvinnare

Vi vill gratulera Guntur von Dockermann & ägare Marie Naumann-Carpenter till Svensk Dobermann vinnartiteln.
Vi vill tacka vår domare Ilona Onstenk-Schenk, ringsekreterare och alla duktiga utställare samt publik.

Nedan följer resultaten från utställningen:

BIR & BIM

BIR & BIM

BIR & BIM
BIR C.I.E KORAD NORD JV-12 SE V-14 SE V-15 VDH CH Svensk Dobermann Vinnare 2015 Guntur von Dockermann

BIM Svensk Dobermann Vinnare 2015 Kriegerhof Khaleesi

Bästa tik:
1. Svensk vinnare 2015 Kriegerhof Khaleesi
2. Sweettingeling
3. FI JV-09 KORAD LP1 LP2 NORD UCH Way Out West Blazing Expressions
4. Svensk unghundsvinnare 2015 Blazing Expressions Cover Girl
Opl. IPO/BHP1 IPO/BHP2 IPO1 IPO3 Cape Secure Angels Kiss CERT

Veteran tikar:
1. Ex ck Svensk Veteran Vinnare 2015 SE UCH SE VV-15 Dalma E Herenya Morne Urya Nosta
2. Ex ck Smart Wood Hills Jar-Ptitsa

Championklass tikar
1. Ex ck FI JV-09 KORAD LP1 LP2 NORD UCH Way Out West Blazing Expressions
2. Ex ck NUCH NDK JR W-14 Qui Terret Black Mamba V Nobel Line

Öppenklass tikar
1. Ex ck Kriegerhof Khaleesi
2. Ex ck Sweettingeling
3. Ex ck Tierra’s Viva La Vida
4. Ex Kriegerhof Kiara

Bruksklass tikar
1. Ex ck IPO/BHP1 IPO/BHP2 IPO1 IPO3 Cape Secure Angels Kiss
2. Ex LP1 Molecularis Campari

Unghundsklass tikar
1. Ex ck Blazing Expressions Cover Girl
2. Ex Grumium Eclipse
3. Ex Jean Dark Untold

Juniorklass tikar
1. Ex ck Svensk juniorvinnare 2015 Dobergaarden Forever Rainbow Kenzi
2. Ex Hard To Get Centa
3. Ex Grumium Faye
4. Ex Dobergaarden Forever Sherry Star

Bästa hane
1 C.I.E KORAD NORD JV-12 SE V-14 SE V-15 VDH CH
Svensk dobermann vinnare 2015 Guntur von Dockermann
2. Svensk unghundsvinnare 2015 Hjälm’s Bogatyr
3. Svensk juniorvinnare 2015 Kriegerhof Lucifer
4. IPO/BHP1 IPO1 IPO2 KORAD Alonso Cherry’s Wild

Championklass hanar
1. Ex ck C.I.E KORAD NORD JV-12 SE V-14 SE V-15 VDH CH Svensk Dobermann Vinnare 2015 Gunter von Dockermann
2. Ex ck IPO/BHP1 IPO1 IPO2 KORAD Alonso Cherry’s Wild
3. Ex ck KORAD ZTP-V1A NUCH C.I.E Jesse James V Nobel Line

Öppenklass hanar
1. Ex ck Dobermundes El Emblazon
2. VG Gibraltar V Nobel Line
3. VG Grumium Dnoces

Unghundsklass hanar
1. Ex, ck Svensk dobermann vinnare unghund Hjälms Bogatyr
2. Ex, ck Grumium Eightburst
3. VG Dobermundes Nobleman Perfect

Juniorklass hanar
1. Ex, ck Svensk dobermann vinnare junior vinnare 2015 Kriegerhof Lucifer
2. Ex, ck Grumium Faraday
3. Dobergaarden Forever Surprime Rocky
4. VG Grumium Frost

valp

BIR & BIM valp

BIR valp Sant Kreal Olsen, ägare Susanne Nilsson
BIM valp Jean Dark Wink Wink, ägare Eva Ohlin

Valpklass 6-9 månader tikar
1. Sant Kreal Olsen
2. Pride Of Russia Tamerlana
3. Qui Terret Devil Wears Prada

Valpklass 4-6 månader tikar
1. Jean Dark Wild In Pink
2. Swejen’s Allyson
3. Swejen’s Arron

Valpklass 4-6 månader hanar:
1. Jean Dark Wink Wink
2. Dobergaarden Forever Ulisse Ducati
3. Swejen’s Alekna
4. Cape Secure Explosion

 

Årsmöte 7/2

Den 7 Februari är det dags för årsmöte för SDK Södra.
Mötet börjar 13:00, men kom gärna tidigare för att träna hund & prata dobermann!

Mötet kommer att hållas hos kennel Toppdobb’s, Ruckelbo, norr om Hörby.

Dagordning  samt verksamhetsberättelse inför årsmöte 2015

Dagordning klicka HÄR

Verksamhetsberättelse klicka HÄR

 

sdkloggarund