Före 2012

Här presenteras resultat före 2012

RESULTAT SKÅNESPECIALEN 2011

Hanar
Valpklass 4-6 mån
Dobvoyage Hiro HP BIM

Valpklass 6-9 mån
1. Dobvagance Atlas HP
2. Dobvagance Argos HP
3. Dobvagance Ares HP
4. Gibraltar v Nobel Line
5. Dobvagance Apollo

Juniorklass
Grappans Kean

Unghundsklass
Shogun-Rua

Bruksklass
Diragos Il Divo CK

Öppenklass
1. Dark Destiny Anubis CK
2. Quorray Betelges CK
3. Alonso Cherry’s Wild
4. Tierra’s Unconditional Love
5. Zonsierraz Svullo

Championklass
Smart wood Hill Lexus CK

Bästa hane
1. Diragos Il Divo CERT, CK
2. Dark Destiny Anubis
3. Qouray Betelges

Tikar

Valpklass 4-6 mån
1. Briska’s Fanny HP
2. Molecularis Campari

Valpklass 6-9 mån
1. Elegant Line Uma Thurman HP BIR
2. Zonsierras Ida HP

Juniorklass
1. Tierra’s Vanilla Twillight CK
2. Secret Dreams of Sirius Buzy
3. Doberice North Corona

Unghundsklass
1. Pin Dob’s Gucci CK
2. Dirty Diana v Nobel Line CK
3. Good As Gold’s Andomeda CK
4. Doboyage Farrah

Öppenklass
1. LeLetton Diamonds Are Forever CK
2. Qaramanta Betelges CK
3. Eria Pro Zahra Zuzanna CK
4. Nevada Betelges (CK?)

Bästa tik
1. LeLetton Diamonds Are Forever
2. Qaramanta Betelges
3. Pin Dob’s Gucci
4. Dirty Diana v Nobel Line

BIR LeLetton Diamonds Are Forever, domare Jeanett Lemmeke och BIM  Diragos Il Divo

Lydnadstävling i Degeberga SDK Södra LO

Söndagen den 15:e augusti 2010,

Resultat från Officiell CAC utställning för brukshundar

18 November 2008
Vi gratulerar till nybliven Champion!!
Ulisse Delle Querce Nere
1+1+Ck+Cert+BIR+BIS (Därmed Champion)
Ägare: Elena Kozina-Davidsson
Dommare: Ingrid Andersson för dobermann
Bäst in Show – BIS
Dommare; Fredrik Norgren

Resultat LO- mästerskap i Lydnad den 18 oktober 2008

Lydnadsklass I
1)Pontus Nilsson med Eria Pro Zahra Zuzanna
2)Tarja Hosio med Nevada Betelges
3)Sören von Berger med Calista’s Timandra

Lydnadsklass II
1)Marina Andersson med Avena-Sativa
2)Kent Andersson med Wennhof’s Janis-Joplin

Lydnadsklass III
Marina Andersson med Wennhof’s Indy- Impossible

Lydnadsklass Elit
Teres Hjalmarsson med Jean Dark Extravagance

Placering i mästerskapet blev som följer:

LO mästare år 2008 blev!

1) Teres Hjalmarsson med Jean Dark Extravagance
2)Marina Andersson med Wennhof’s Indy- Impossible
3)Pontus Nilsson med Eria Pro Zahra Zuzanna
4)Marina Andersson med Avena-Sativa
5)Kent Andersson med Wennhof’s Janis-Joplin
6)Tarja Hosio med Nevada Betelges
7)Sören von Berger med Calista’s Timandra

SDK Södra, Knickarp 2008-09-28 beskrivare Felicia Ljunggren

Hundar som genomfört MH och erhållit känd mental status:
Karmelhofs Pozeidon / Stefan Törnqvist
Karmelhofs Odysseus / Sanna Alltorp
Karmelhofs Penelope / Cia Åhl
Qouray Betelges / Mia Lange
Qaramanta Betelges / Mia Lange
Quickgold’s Butterfly / Lisa Hartman
Eria Pro Divina Essora / Cia Åhl
Delphi Star of Bedea / Cia Åhl

SDK Södra, Knickarp 2008-09-27 beskrivare Lars Almqvist

Hundar som genomfört MH och erhållit känd mental status:
Fabian de Dashlut / Gunn-Britt Basth
Jean Dark Jackpot / Eva Ohlin
Wennhof’s Lord-Lancelot / Sassa Bengtsson
Wennhof’s Lucky-Legolas / Gösta Andersson
Wennhof’s Little-Liza / Sofie Arvidsson
Wennhof’s Lemon-Love / Gunn-Britt Basth
Catacombe’s Baxter / Anne-Christine Nilsson
Catacombe’s Best Lady / Norma Cutbill
Catacombe’s Be Alma / Mari Karlsson

Tack till alla som bidragit till MH’ts genomförande!

Utställning SBK Lund 21/9

Domare Roland Fors

Hane 6 -9 mån
1 HP Quickgold’s Camorra BIR-valp

Tik 6-9 mån
1 HP Jean dark Kylie Minogue BIM-valp

Juniorklass hane
1:1 Jean Dark Jackpot
1:2 Tamlands Dominic Farrah

Unghundsklass hane
1:1 CK Qouray Betelges 1 Bhkl BIR BIS-2

Bruksklass hane
1:1 CK Ulisse Delle Querce Nero CERT 2 Bhkl

Öppen klass hane
1:1 Tamlands Black Devil
1:2 Karmelhofs Izor

Juniorklass tik
1:1 HP Karmelhofs Rhianna
2 Tamlands Emilia-Eloise

Unghundsklass tik
1:1 HP Paradiz Ronado Simphonija

1:2 HP Qaramanta Betelges

Bruksklass tik
1:1 Mirabella Betelges

Öppen klass tik
1:1 CK Eria Pro Zahra Zuzanna 1 Btkl BIM
1:2 Iguana Betelges
1:3 Paradiz Ronado Poesia

<h2>Resultat SBK Skurup 31/8 2008Domare Anita Withmarsh

VALPAR 4-6 mån hanar
1HP Quickgold’s Camorra BIR-Valp
2 Quickgold’s Cosanostra

VUXNA
Hanar
Bruksklass
1 CK Dobermundes Ae Sugarbaker Sam CERT CHAMPION 2 BHKL

Öppen klass
1:1 CK Amirace Effective-Eros 1 BHKL BIM
2 Tamlands Black Devil

Tikar
Juniorklass
KEP Tamlands Emilia Eloise (rörelserna kan ej bedömmas)

Unghundsklass
1:1 CK Paradiz Ronado Simphonija 1 BTKL BIR

Bruksklass
1 CK Wennhofs Janis-Joplin CERT CHAMPION 3 BTKL

Öppen klass
1:2 Paradiz Ronado Poesia
1:1 CK Paradiz Ronado Riviera 2 BTKL
2 Quickgold’s Butterfly

Dessutom fick Dobermundes AE Sugarbaker Sam godkänd exteriörbeskrivning och därmed KORAD

IDC 2008 i Nyköping–Resultat från sista dagen– Finalen
Sunday, 13. July 2008

JUNIOR CLASS BLACK MALES / JKL SVARTA HANAR
(Pierluigi Pezzano)

1. IDC JUGEND SIEGER 2008
DIRAGOS IL DIVO S46390/07 Born: 2007-06-15
Father: Leo Von Märkischen Land Mother: Mezzrow´s Java
Breeder: Camilla Rönnqvist, Sweden Owner: Tobias Öiangen, Sweden

2. ITALO DEL DUE INTENTI LOI08/12711 Born: 2007-03-11
Father: Pathos Delle Querce Nere Mother: Undemai Di Villa Castelli
Breeder: Roman Gianluca, Italy Owner: Lugovoj Proezd, Russia

3. MAXIM DI ALTOBELLO JR 82778 DOB Born: 2007-09-08
Father: Icarus di Altobello Mother: Daria Deniz di Altobello
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner: Breeder & Elena Kourea, Cyprus

4. WENNHOF´S LENNOX-LEWIS S37710/07 Born: 2007-04-29
Father: Come As You Are Jared Mother: Iguana Betelges
Breeder: C. & G. Hofvenblad, Sweden Owner: Göran Hofvenblad, Sweden

INTERMEDIATE CLASS BLACK MALES /UKL SVARTA HANAR
(Helmut Redtenbacher )

1. TAKE THAT VON JAHRESTAL JR 701876 Born: 2006-11-14
Father: Livonijas Baron Hero Hieronimus Mother: Princes Phiola von Jahrestal
Breeder: Purgaj Alojz, Germany Owner: Purgaj Alojz, Germany

2. LORD LITRO VON SILVERKROHN N20853/06 Born: 2006-09-03
Father: Nitro del Rio Bianco Mother: Celina Von Silverkrohn
Breeder: Harald Sivertsen, Norway Owner: Thomas Hagen, Norway

3. CALISTA´S STRATO S13450/07 Born: 2006-12-06
Father: Livoijas Baron Heart Of Hamlet Mother: Bianca Betelges
Breeder: D. & M. Egerbrandt, Sweden Owner: Å.Fransson & C. Österlund, Swe.

4. ULISSE DELLE QUERCE NERE S479888/07 Born: 2006-10-06
Father: Urbano Del Diamante Nero Mother: Ninette Della Sinvessa
Breeder: Rogledi Deo Alessandra, Italy Owner: Elena Kozina-Davidsson, Sweden

OPEN CLASS BLACK MALES /ÖPPEN KLASS SVARTA HANAR
(Helmut Redtenbacher )

1. CHESTER VON DER TÖPFERSTADT 121589 Born: 2006-05-16
Father: Leo Vom Märkischen Land Mother: Gina Vom Märkischen Land
Breeder: Harald Hütter, Germany Owner: Torsten Kunze, Germany

2. FOREST HELLFIRE JR 82597 DOB Born: 2006-11-26
Father: Imidz Dionis Valjur Land Mother: Sally The Best Line
Breeder: S.T Malbasa, Serbia Owner: Torsten Kunze, Germany

3. KRIEGERHOF PRINZ TINTO FIN 51323/04 Born: 2004-11-06
FDKV-07
Father: Kriegerhof Konrad Krieger Mother: Kriegerhof Werona v Alpha Nordic
Breeder. Kristiina Aaltonen, Finland Owner: T. Korvenoja & S. Virta, Finland

4. JEAN DARK FUNTASTIC S65312/04 Born: 2004-10-14
ZTP V1A, KORAD, BH
Father: Come As You Are Dalli Mother: Nonchalance v Gebrannten Walde
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: Kristina Wahlqvist, Sweden

WORKING CLASS BLACK MALES /BRUKSKLASS SVARTA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. IDC SIEGER 2008
BOB / BIR, CAC /CERT
HILO VON NEMESIS 121484 Born: 2006-03-31
ZTP, VPG I
Father: F´Hiram Abif Royal Bell Mother: Castella von Nemesis
Breeder: K. & J. Pfi sterer, Germany Owner: K. & J. Pfi sterer, Germany

2. RON DEL FIORSIVA LOI 06/35513 Born: 2006-02-17
IPO I
Father: Ferrofarah Gomez Di Campovalano Mother: Rivien Tanderberg
Breeder: Boris Berletti, Italy Owner: Boris Berletti, Italy

3. PRINC PHYRRUS DE GAGNANT VDH/DZB 121814 Born: 2004-11-20
VPG 1
Father: Wanja Wandor v Stevinhage Mother: Ida Dzina de Gagnant
Breeder: D. Stojanovic, Bosnia Owner: Detlef Kohler, Germany

4. TERALINE INDIGO RKF 1914065 Born: 2006-03-28
YOUTH EURO W-07, RUSSIAN CH, GRAND RUSSIAN CH, LITHUANIAN CH,
ZTP V1A
Father: Atreyo de Grande Vinko Mother: Teraline Aurora
Breeder: Natalia Focht, Russia Owner: A. Nosan, Russia

CHAMPION CLASS BLACK MALES / CHKL SVARTA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. PAKO DAKER PKR.II-86395 Born: 2005-08-10
POLISH CH
Father: Baron Nike Reneval Mother: Ornella De Grande Vinko
Breeder: D. Utrata, Poland Owner: Danuta Utrata, Poland

2. BRABUS IZ DOMA DOMENI TIZ147 Born: 2006-03-23
RUSSIAN CH
Father: Fedor dDel Nasi Mother: Barcelona Iz Doma Domeni
Breeder: Anna Titz, Russia Owner: V. Yamalov, Russia

3. MODUS OST WILD WIND RK1770867 Born: 2005-09-25
IDC-JGDSG, RUSSIAN CH, LT CH, CW
Father: Pluto del Grande Vinko Mother: Modus Ost Gottin Gera140) POLISH CH
Breeder: Olga Bogdanova, Russia Owner: Irina Pakulova, Russia

4. XROY Z PADOKU PKR.II-84425 Born: 2005-05-18
Father: Sankt Kreal Rembrandt Mother: Gravin Hanna Z Padoku
Breeder: Wanda Zielak, Poland Owner: Miroslav Garbowski, Poland

VETERAN CLASS BLACK MALES/VETERAN KLASS SVARTA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. SMART WOOD HILLS ELISIR FIN 18928/01 Born: 2000-05-05
INT, FIN, S, DK, LV, EST, NORD CH, SW-02 NORD JW-01, IPO II BH ZTP
Father: Alfa Adelante del Citone Mother: Raviol Iz Zoosfery
Breeder: Y. Yakovlev, Russia Owner: Kriistina Altonen, Finland

2. ZONZIERRAZ OBELIX S31909/00 Born: 2000-04-22
KORAD SPH1
Father: Jean Dark Fidji-Fuirinus Mother: Adlercrest Schwarzwache Via
Breeder: V. & A. Björnebye, Sweden Owner: Claes Drangel, Sweden

3. TANGO PRINZ BETELGES FIN18976/99A Born: 1999-01-20
JW-99, BH
Father: Baron Nike Reneval Mother: Pia Betelges
Breeder: Slobodan Maksimovic Owner: Lea Tammentie, Finland

HONOUR CLASS BLACK MALES/HEDERSKLASS SVARTA HANAR

HAINIDE ROLLS ROYCE FIN 25860/00 Born: 2000-02-19
INT, FIN, S, LV, EST CH, FIN V-01´03´05´06, SV-04, EST V-05, NORD V-06 ZTP V1A,SCH
H I, HK 3
Father: Escobar Di casa Oz Mother: Pascale v Roveline
Breeder: Kaus Anu & Reet, Estonia Owner: Sirkku & Olli Niemi, Finland

JUNIOR CLASS BLACK FEM. /JUNIORKLASS SVARTA TIKAR
(Helmut Redtenbacher )

1. JUGEND SIEGERIN 2008
KRIEGERHOF UNA-UNITA FIN21607/07 Born: 2007-03-01
Father: Nitro Del Rio Bianco Mother: Kriegerhof Khloe-Kalina
Breeder: Kristiina Aaltonen, Finland Owner: Annja Larsen, Norway

2. BLACK JAX’S BITS OF SCHUTZART N04866/07Born: 2007-01-26
NDK WINNER JR-07, NDK WINNER -07
Father: Livonijas Baron Heart of Hamlet Mother: Black Jax’s A Touch Of Organza
Breeder: Mariann Elvethun, Norway Owner: T. Thorensen & L. Gulbrandsøy, N.

3. SMART WOOD HILLS URSULA RKF 2037052 Born: 2007-01-23
Father: Pathos Delle Querce Nere Mother: Smart Wood Hills Beretta
Breeder: Y. Yakovlev, Russia Owner: Elena Golets, Russia

4. TAMLANDS DEA FRANCESCA S69567/07 Born: 2007-09-29
(528) Father: Fedor del Nasi Mother: Aritaur Hermione
Breeder: M. Lindholm, Sweden Owner: Monika Steensland, Norway

INTERMEDIATE CLASS BLACK FEMALES /UKL SVARTA TIKAR
(Pierluigi Pezzano)

1. SMART WOOD HILLS ROMA RAVIOL RKF 1976314 Born: 2006-09-25
NORDW-08, NORDJW-07
Father: Livonijas Baron Hero Hieronimus Mother: Dea Doloris v Alpha Nordic
Breeder: Y. Yakovlev, Russia Owner: K. Aaltonen & T.O Mehren, Finland

2. TIGRIS LEWAN VON JAHRESTAL JR 701884 Born: 2006-11-14
Father: Livonijas Baron Hero Hieronimus Mother: Princes Phiola von Jahrestal
Breeder: Purgaj Alojz, Germany Owner: Purgaj Alojz, Germany

3. DOBECHESTER BRIOLANA FIN10649/07 Born: 2006-11-30
(508) Father: Vincent-Vogue v Alpha Nordic Mother: Yacheero’s Evviva Evita
Breeder: Kaisa Tynkkynen, Finland Owner: Kaisa Tynkkynen, Finland

4. BELLADONNA BLACK BALLERINA DKK14924/06 Born: 2006-07-18
(547) LDS GRP JGD SGR
Father: Pimm’s Number One Iz Doma Domeni Mother: Abbey van Les Deux Peupliers
Breeder: M. Edlefsen, Denmark Owner: Frank Lind, Denmark

OPEN CLASS BLACK FEMALES /ÖPPEN KLASS SVARTA TIKAR
(Thord Bystrom)

1. REMIJAGUARE ARABIKA JOLINE S58363/06 Born: 2005-12-06
Father: Livonijas Baron Heart Of Hamlet Mother: Airz Esmir-Esmeralda
Breeder: I. Lagzdina, Latvia Owner: Folke Lötborn, Sweden

2. VIVIENNE MIRATIO PKR.II-83101 Born: 2005-02-04
POLISH WINNER, MIDDLE & EAST EUROPEAN WINNER
Father: Tahi-Reme Lucifer Mother: Kerrien Miratio
Breeder: A. & M. Witkowscy, Poland Owner: J. & T. Kusmierek, Poland

3. KABBALAH IZ ZOOSFERY RKF 1864257 Born: 2006-04-18
CH RUSSIA, MOLDAVIA
Father: Livonijas Baron Hero Hieronimus Mother: BMW-Bavaria Iz Zoosfery
Breeder. E. Rozenberg, Russia Owner: Mikhail Vernyy, Russia

4. PARADIZ RONADO RIVIERA S51773/06 Born: 2005-12-31
(448) Father: Paradiz Ronado Otello Mother: Paradiz Ronado Apolda Alvalenta
Breeder: Irina Kostyra, Italy Owner: Tomas Lydahl, Sweden

WORKING CLASS BLACK FEMALES /BRUKSKLASS SVARTA TIKAR
(Pierluigi Pezzano)

1. IDC SIEGERIN 2008
CAC / CERT
TERALINE INGRID ROI0785577 Born: 2006-03-28
EUROPEAN JUNIOR WINNER, CROATIAN JUNIOR CH
Father: Atreyo De Grande Vinko Mother: Teraline Aurora
Breeder: Natalia Fokht, Russia Owner: A-M & T. Vargin, Italy

2. SILVANA SABRINA DEL FIORSILVA LOI 06/115774 Born: 2006-03-25
INT CH
Father: Gino Gomez Del Citone Mother: Rivien Of Tanderberg
Breeder: Boris Berletti, Italy Owner: Boris Berletti, Italy

3. BARSELONA BRAVA IZ DOMA DOMENI RKF 1864711 Born: 2006-02-23
RUSSIAN CHAMPION
Father: Fedor del Nasi Mother: Barselona Iz Doma Domeni
Breeder: A.Z. Tits, Russia Owner: A. Gorbachev, Russia

4. DOBVOYAGE AMI S24476/06 Born: 2006-02-19
(353) IPO I, BH, BSL I, ZTP V1A
Father: Mezzrow’s Flinta Mother: Dobia’co Durabelle
Breeder: Madelene Dahlgren, Sweden Owner: Birgitta Hoflin, Sweden

CHAMPION CLASS BLACK FEMALES /CHAMPION KLASS SVARTA TIKAR
(Pierluigi Pezzano)

1. MISIA DEL FIORSILVA 05/83437 Born: 2005-01-10
CH IT-INT-AIAD-S.MARINO
Father: Gino Gomez del Citone Mother: Rivien of Tanderberg
Breeder. Boris Berletti, Italy Owner: Boris Berletti, Italy

2. TERALINE DANCING QUEEN RKF 1704437 Born: 2005-01-18
INT CH, RUS CH, LIT CH, GRAND RUS CH, CLUB CH, ZTP
Father: Ali Amadeus Piligrimas Mother: Teraline Aurora
Breeder. Natalia Fokht, Russia Owner: Natalia Fokht, Russia

3. WILD CHERRY DI ALTOBELLO JR 700248 DOBBorn: 2003-10-15
ZTP, INT & MULTI CH
Father: Ela Esmeralda Altobello Mother: Daria Deniz Di Altobello
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner: E Kourea & D Malbasa, Cyprus

4. KRIEGERHOF PRINSESS PARIS FIN51325/04 Born: 2004-11-06
INT CH, N & DK CH, EST J CH, FIN JW-05, N JW -05, NORD W-06
NW-07, SDKV-07, BH, JK I, TK 1, ZTP
Father: Kriegerhof Konrad Krieger Mother: Kriegerhof Werona v Alpha Nordic
Breeder. Kristiina Aaltonen, Finland Owner: A. Tuomisto & K. Aaltonen, Finland

HONOUR CLASS BLACK FEMALES /HEDERSKLASS SVARTA TIKAR

IRRIA DEL MEDIANO EST-00034/06 Born: 2003-03-23
INT CH, EUROPEAN W´06, LV W´05, BALTIC W´04´05, IPO 2, ZTP V1A, BH, EST, LV,
LT, RUS, UA, BLR CH
Father: Master Max of Djarmati Mother: Come As You Are Della Baronessa
Breeder: Attila Szaszko, Estonia Owner: Eneken Orav, Estonia

JUNIOR CLASS BROWN MALES / JUNIORKLASS BRUNA HANAR
(Thord Bystrom)

1. IDC JUGEND SIEGER 2008
ARAGON VON HOHANZOLLERN 122208 Born: 2007-04-15
Father: Latino Lorenco v Cobra Mother: Pebbles the Best Line
Breeder: M. & D. Schönborn, Germany Owner: Kwe Scherbert, Germany

2. PRICE OF RUSSIA DALGO RKF 2122664 Born: 2007-09-06
Father: Fedor Del Nasi Mother: Barselona Iz Doma Domeni
Breeder: A.Gorbachev, Russia Owner: Simon Baranja, Slovenia

3. SMART WOOD HILLS ZIPPO RFK 2094619 Born: 2007-05-19
Father: Smart Wood Hills Elisir
Mother: Zhemchuzhina Chernozemija Zhenevieva
Breeder: Y. Yakovlev, Russia Owner: Jaana Kallinen, Finland

4. BYRON VON GINI HOUSE COR A7308-07/143 Born: 2007-03-29
Father: Falk von Märkischen Land Mother: Foaus Ishtar
Breeder: Majoros Andrei Csaba, Romania Owner: C. Ovidice & M. A. Csaba

INTERMEDIATE BROWN MALES / UNGHUNDSKLASS BRUNA HANAR
(Merete Dahlgaard)

1. BURTON OF DEVIL INSIDE LOF 79256 Born 2006-07-14
JR FRENCH/LUXENBURG/SPANISH Ch, ZTP VIA
Father: Dallas Royal Bell Mother: Come As You Are Delfi
Breeder: Hamel Sandrine, France Owner: Hamel Sandrine, France

2. PINDOBS NEBO JUNIOR S53709/2006 Born: 2006-08-04
Father: Cosi’con Nebo Nodellus Mother: Beckers Denise-Delightful
Breeder: Rebecca Sneitz, Sweden Owner: Cecilia Loden, Sweden

3. DASTIN Z PADOKU PKR.II-89087 Born: 2006-07-03
JR CH OF POLAND SLOVAKIA
Father: Carlos z Padoku Mother: Santa Julf Venezia
Breeder: Wanda Zielak, Poland Owner: Agnieszka Flak, Poland

4. ÖNAS YRVÄDER DICK S56284/2006 Born: 2006-08-05
Father: Grim-Keepers Artus Mother: Cerridwen’s Gavenia
Breeder: T & E Jonsson, Sweden Owner: Eva Lejon, Sweden

OPEN CLASS BROWN MALES / ÖPPEN KLASS BRUNA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. JEAN DARK HAVANA RESERVA S24485/06 Born: 2006-02-25
KORAD BH SDV-07 SDV Youth Class -07
Father: Come As You Are Dalli Mother: Smart Wood Hills L’oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: Christina Percic, Sweden

2. SMART WOOD HILLS MERCURY RKF 1821911 Born: 2005-12-16
Father: Fedor del Nasi Mother: Smart Wood Hills Beylis
Breeder: Y. Yakovlev, Russia Owner: Jarl. M. Höyland, Norge

3. SANT KREAL VIKING RKF 1864615 Born: 2006-03-22
RUSSIAN CH, RUSSIAN JUN CH, BYELARUSSIAN JUN CH, IPO-1
Father: Adamant de Grande Vinko Mother: Sant Kreal Rubinovaya Roza
Breeder Elena Kruglova, Russia Owner: Eugenia Norinskaya, Russia

4. MEZZROWS JUTAS S37284/04 Born: 2004-04-22
KORAD BH
Father: Justin Von Den Böllenruthen Mother: Mezzrow’s Gillian
Breeder: B Kamleitner, Sweden Owner: Marita Holm Erntsen, Norway

WORKING CLASS BROWN MALES / BRUKSKLASS BRUNA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. CAC / CERT
BORIS IZ DOMA DOMENI RKF 1864710 Born: 2006-02-23
IPO I
Father: Fedor Del Nasi Mother: Barselona Iz Doma Domeni
Breeder: A.Z. Tits, Russia Owner: A Gorbachev & M Chernay, Rus.

2. SANTA JULF GRAF ALDO RKF 1611678 Born: 2004-07-16
CH RUS, BLR, EST, UKR, GRAND CLUB, IPO-I
Father: Rossiiskiy Kolorit Arbat Aldo Mother: Irinland Zh’Dara
Breeder: Y Fedorova, Russia Owner: Anna Lopareva, Russia

3. SANT KREAL YUSUPOV RKF 172742 Born: 2005-05-22
RUSSIAN GRAND CH, RUSSIAN CH, RUSSIAN JR CH, UKRAINIAN CH,
RUSSIAN
DOB CLUB CH, RUSSIAN DOB CLUB WINNER, DUB CLUB JUN CH, RUSS DOB
CLUB JUN WINNER, IPO-1
Father: Sergius-Aleksandrija Rerikh Mother: Sant Kreal Karmen
Breeder: Elena Kruglova, Russia Owner: Elena Kruglova, Russia

4. SANT KREAL JAGO RKF 1770002 Born: 2005-06-28
RUS, S CH, SV-08, IPO 1
Father: Sant Dreal Uwane Mother: Sant Kreal Baronessa Bravo
Breeder: Elena Kruglova, Russia Owner: Johanna Lassinniemi, Finland

CHAMPION CLASS BROWN MALES / CHAMPION KLASS BRUNA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. IDC SIEGER 2008
BAYRON DEL TIBUR 05K07292 Born: 2005-04-24
(519) CH
Father: Syrus Del Tibur Mother: Quma Del Tibur
Breeder: Sara & Virgilio Martella, Italy Owner: Martella Virgilio, Italy

2. JEAN DARK GRABAZZI S28216/2005 Born: 2005-03-01
KORAD, NORDV-06, ZTP V1A, NUCH, BH, SDV YOUTH CLASS -06
Father: Jean Dark Yang Mother: Smart Wood Hills L’Oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: C. Hallgren & P. Eriksson, Sweden

3. TIRA VENTO CHOCO PKR.II-85623 Born: 2005-08-15
JCHPL, CH PI-RUS-RKF-BY-RO-MON-BIH-MLD
Father: Tahi-Reme Diablo Mother: Hacima z Padoku
Breeder: D & K Plewka, Poland Owner: D & K Plewka, Poland

4. ARMANI DENTE DEL GIGANTE S41114/2004 Born: 2000-03-28
KORAD, IPO 1, INT, BG, FIN, DK, PT, SWE, YU CH
Father: Baron Nike Renewal Mother: Ines Cobra
Breeder: Dejan& Danka Jevtic Owner: Mohammed Al-Saeed, Sweden

VETERAN CLASS BROWN MALES / VETERAN KLASS BRUNA HANAR
(Hans Wiblishauser)

1. COME AS YOUARE DALLI S10214/2002 Born: 1999-11-14
Father: Alfa Adelante Del Citone Mother: Come As You Are Alabama
Breeder: D. Fiala & M Hadzíc, Serbia Owner: J. Andersson & J. Lemmeke, Sw.
JUNIOR CLASS BROWN FEMALES / JUNIOR KLASS BRUNA TIKAR
(Thord Bystrom)

1. IDC JUGEND SIEGERIN 2008
ZARINA RIVIEN DEL FIORSILVA LOI No 08-52969 Born: 2007-04-15
Father: Rafael Vincente Del Citone Mother: Rivien of Tanderberg
Breeder: Boris Berletti, Italy Owner: Boris Berletti, Italy

2. MALENA DI ALTOBELLO JR 82668 DOB Born: 2007-03-10
Father: Fedor del Nasi Mother: Ester di Altobello
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner E Kourea & D Malbasa, Cyprus
3. YELLENA DI ALTOBELLO JR702588 Born: 2007-01-07
Father: Icarus Di Altobello Mother: Luna Di Altobello
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner: Miriam Pedersen, Norway

4. PRIDE OF RUSSIA DASHA RKF 2122669 Born: 2007-09-06
Father: Fedor del Nasi Mother: Barselona Iz Doma Domeni
Breeder: A V Gorbachev, Russia Owner: Simon Baranja, Slovenia

INTERMEDIATE CLASS BROWN FEMALES / UKL BRUNA TIKAR
(Merete Dahlgaard)

1. CHAYA CAYENNE DI ALTOBELLO JR 701919 DOB Born: 2006-01-12
TROPHY W LUX 2007
Father: Master Max of Djarmati Mother: Sant Kreal Hrustalnaya Mechta
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner: Frank Petersen, Denmark

2. FARAH FERRANDINA V LIINIKA STAMM N21023/06 Born: 2006-09-09
Father: Cosi’con Nebo Nodellus Mother: Stroll’s Zuma
Breeder: Linda Bjornes, Norway Owner: R. Pesälä & K Aaltonen, Finland

3. PARADIZ RONADO SIMPHONJIJA S37706/007 Born: 2006-09-24
Father: Smart Wood Hills Ellington Garry Mother: Paradiz Ronado Kassiopea
Breeder: Irina Kostyrya Owner: Jack Len, Sweden

OPEN CLASS BROWN FEMALES / ÖPPEN KLASS BRUNA TIKAR
(Thord Bystrom)

1. CIARA ELITE HOUSE PKR.II-88237 Born: 2006-03-28
Father: Pimm’s Number One iz Doma Domeni Mother: Yalla iz Slavnoi Stai
Breeder: Sylwia Salmanowicz. Poland Owner: Sylwia Salmanowicz, Poland

2. JEAN DARK HOT COUTURE S 24494/06 Born: 2006-02-25
KORAD
Father: Come As You Are Dalli Mother: Smart Wood Hills L’Oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: A. Jeppesen & breeder, Sweden

3. STAY IN STYLE AGRATA EST-00044/06 Born: 2005-11-12
Father: Seedorf Mother: Irria Del Mediano
Breeder: E.Orav & M.Allik, Estonia Owner: Sofi a Salonen, Estonia

4. ARDENS ULITKA S27331/07 Born: 2004-09-22
Father: Ardens Gauguin Mother: Ivana Di Satti
Breeder: Ciuti Silvio, Italy Owner: Mona Uddenholm, Sweden

WORKING CLASS BROWN FEMALES / BRUKS KLASS BRUNA TIKAR
(Merete Dahlgaard)

1. CAC / CERT
KARMA KAJA DEL NASI JR 700941 DOB Born: 2005-03-06
Father: Ferrofarah Gomez di Campovalano Mother: Wallis Niki of Tanderberg
Breeder: Simon Baranja. Slovenia Owner: Simon Barnaja, Slovenia

2. KRIEGERHOF ROSINE FIN 17648/05 Born: 2005-02-10
Father: Smart Wood Hills Elisir Mother: Kreigerhof Incognita
Breeder: Kristina Aaltonen, Finland Owner: J. Marjamäki, T & J Hyysalo, Fin.

3. JEAN DARK GOSSIP S28222/05 Born: 2005-03-01
SUCH, NUCH, FIN CH, NORD CH, INT CH, SDV UNGH-06
NEUMUNSTER JGD SGR-06 SPH l
Father: Jean Dark Yang Mother: Smart Wood Hills L’Oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: Breeder & Ammi Aro, Sweden

4. CHOCOLATE VOM LEHMANNS-FELSEN EST00086/08 Born: 2004-02-28
EST CH, LV CH, BH, ZTP, IPO 1, KK 1
Father: Fago Asjoko Di Matarjo Mother: Aika Vom Lehmannsfelsen
Breeder: Holger Lehman, Germany Owner: Vilma Suit, Estonia

CHAMPION CLASS BROWN FEMALES / CHAMPIONKLASS BRUNA TIKAR
(Merete Dahlgaard)

1. IDC SIEGERIN 2008
MODUS OST RUSH RAKETA RKF 1844069 Born: 2006-01-12
RUS, LIT CH
Father: Livonijas Baron Hitch Cock Mother: Mosus Ost Evva Eurydice
Breeder: O Bogdanova. Russia Owner: O.D. Sorokina, Russia

2. SERGEIUS-ALEKSANDRIJA MAGIA MANNON RKF 1864994 Born:2006-02-14
MULTI CH, EUR W
Father: Pimm’s Number One Iz Doma Domeni Mother: Adel Adriana De Vinko
Breeder O Saygonova, Russia Owner A. Gorbachev & E Nosovitskaya, Russia

3. SMART WOOD HILLS MASERATI MISTRAL RKF 1821914 Born: 2005-12-16
RUS CH
Father: Fedor del Nasi Mother: Smart Wood Hills Beylis
Breeder: Y Yakovlev, Russia Owner: I .Korobchenko & N. Romanova,Russia

4. KRIEGERHOF KHLOE-KALINA FIN12285/03 Born: 2003-01-07
INT CH, N &DK&EST CH, NORDW-05, KBHV-06, FDKV-07, BH, JK1, TK1
Father: Smart Wood Hills Elisir Mother: Stroll’s Zoe-Zarina
Breeder: Kristina Aaltonen, Finland Owner: Anne Tuomisto, Finland

VETERAN CLASS BROWN FEMALES / VETERANKLASS BRUNA TIKAR
(Merete Dahlgaard)

1. TWIN-Q’S ASTRA S 14962/00 Born: 2000-01-16
KORAD, TJH SU, S V CH
Father: Graaf Vito van Neêrlands Stam Mother: Dobfanciers Quinzi
Breeder: T. Tellåsen & H. Nilsson, Sweden Owner: Catarina Järv, Sweden

HONOUR CLASS BROWN FEMALES/HEDERSKLASS BRUNA TIKAR

RAISSA RIVIEN DEL FIORSILVA LOI No 06/95532 Born: 2006-02-27
IDC-SIEGERIN, IT CH, MON CH
Father: Ferrofarah Gomez Di Campovalano Mother: Rivien of Tanderberg
Breeder: Boris Berletti, Italy Owner: Boris Berletti, Italy
PAIR CLASS / PARKLASS

1. KRIEGERHOF PRINSESS PARIS
KRIEGERHOF RHIANNA

2. JEAN DARK GRABAZZI
JEAN DARK GOSSIP

3. TAMLANDS VALENTINO GARVANI
TAMLANDS NINA RICCI

4. SMART WOOD HILLS ZIPPO
SMART WOOD HILLS ZEMFIRA
BREEDERS GROUP /UPPFÖDARGRUPP

1. KENNEL KRIEGERHOF
2. KENNEL DIRAGOS
3. KENNEL JEAN DARK
4. KENNEL SANTA JULF

PROGENY CLASS/AVELSKLASS

1. LIVONIJA BARON HEART OF HAMLET

2. LATINO ÖORENCO VON COBRA

3. RENSPORFF EVSEY AT KEYALA
No comments
IDC 2008 i Nyköping–Resultat från första dagen (Valpar)
Sunday, 13. July 2008, 23:01:23
BABY CLASS BLACK MALES / VALPKLASS SVARTA HANAR 4-6 MÅN

1 BECKER´S JACKPOT S25230/08 Born: 2008-02-24
Father: Kriegerhof Konrad Krieger Mother: Beckers Diamond Diva
Breeder: V. & R. Johansson, Sweden Owner: Joanna Gustafsson, Sweden

2 ZONZIERRAZ SEMTEX S19091/08 Born: 2008-01-13
Father: Krutow di Altobello Mother: Flikens Piripiri
Breeder: Veronica Björnebye, Sweden Owner: Ann-Charlotte Bergman, Sweden

3 ZONZIERRAZ SVULLO S19090/08 Born: 2008-01-13
Father: Krutow di Altobello Mother: Flikens Piripiri
Breeder: Veronica Björnebye, Sweden Owner: Peter Nyberg, Sweden

4 DOBVOYAGE DON GIOVANNI S26323/08 Born: 2008-02-23
Father: Mezzrow´s Flinta Mother: Jean Dark Sun Moon Stars
Breeder: Madelene Dahlgren, Sweden Owner: Margareta Rosén, Sweden

PUPPYCLASS BLACK MALES / VALPKLASS SVARTA HANAR 6-9 MÅN

1 CALISTA´S SANTA CLAUS S16022/08 Born: 2007-12-23
Father: Santa Julf Egipet Mother: Bianca Betelges
Breeder: M. & D. Egerbrandt, Sweden Owner: MagnusTuleborg, Sweden

2 PARADIZ RONADO HERUVOM UND. REG Born: 2007-11-02
Father: Bojan v Havelland Mother: Paradiz Ronado Kassiopea
Breeder: Irina Kostyrya, Italy Owner: Ole Morten Sivertsen, Norway

3 GRUMIUM BERGELMIR S69862/07 Born: 2007-11-03
Father: Latino Lorenzo v Cobra Mother: Kriegerhof Quality Nokomis
Breeder: Nina Karlsson, Sweden Owner: Monica L Nielsen, Norway

4 LELETTON DODGE DAGER HAWK LV-18208/08 Born: 2007-11-05
Father: Livonijas Baron Hellion Hawk Mother: Arlett Akvarell Drei Imidz
Breeder: N. Dreijere, Latvia Owner: N. Dreijere, Latvia

BABYCLASS BROWN MALES 4-6 MONTHS/ VALPKLASS BRUNA HANAR 4-6 MÅN

1 JEAN DARK KING LIQUEUR S17966/2008 Born: 2008-01-13
Father: Jean Dark Yang Mother: Smart Wood Hills L’oreal
Breeder: Jeanette Lemmeke, Sweden Owner: Elaine Holappa, Sweden

2 JEAN DARK KANON S17964/2008 Born: 2008-01-13
Father: Jean Dark Yang Mother: Smart Wood Hill’s L’oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: Ammi Aro, Sweden

3 DOBVOYAGE DI MAGGIO S26322/2008 Born: 2008-02-23
Father: Mezzrow’s Flinta Mother: Jean Dark Sun Moon Stars
Breeder: Madelene Dahlgren, Sweden Owner: Johanna Högare, Sweden

4 ——

PUPPYCLASS BROWN MALES 6-9 MONTHS / VALPKLASS BRUNA HANAR 6-9 MÅN

1 KUBLAIKHAN VON NEMESIS LOP 394884 Born: 2007-10-02
Father: Ferro Farah Gomez di Campovalano Mother: Borana von Nemesis
Breeder: K. & J. Pfisterea, Germany Owner: Nuno Baldo, Portugal

2 GRUMIUM BETELGEUSE S69863/2007 Born: 2007-11-03
Father: Latino Lorenco von Cobra Mother: Kriegerhof Quality Nokomis
Breeder: Nina Karlsson, Sweden Owner: Josefine Karlsson, Sweden

3 ORION DI ALTOBELLO JR702591 Born: 2007-11-04
Father: Power del Mediano Mother: Fortuna di Altobello
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner: Glenn-Are Haglind, Norway

4 —–

BABYCLASS BLACK BITCHES 4-6 MONTHS /VALPKLASS SVARTA TIKAR 4-6 MÅN

1 DOBVOYAGE DOLCESSA S26321/08 Born: 2008-02-23
Father: Mezzrow’s Flinta Mother: Jean Dark Sun Moon Stars
Breeder: Madelene Dahlgren, Sweden Owner: T. & L. Öiangen, Sweden

2 BRYANSTAM’S UNDRA-UNIQUE S18424/08 Born: 2008-01-04
Father: Yacheero’s Dero Descaro Mother: Insight Fürstin-Fortunaflicka
Breeder: Lilith Edström, Sweden Owner: Peggy Wandery, Sweden

3 BRYANSTAM’S ULTRA-UQUITA S18422/08 Born: 2008-01-04
Father: Yacheero’s Dero Descaro Mother: Insight Fürstin-Fortunaflicka
Breeder: Lilith Edström, Sweden Owner: Elisabeth Permansson, Sweden

4 BRYANSTAM’S UNIVERSAL-UZITA S18425/08 Born: 2008-01-04
Father: Yacheero’s Dero Descaro Mother: Insight Fürstin-Fortunaflicka
Breeder: Lilith Edström, Sweden Owner: Lilith Edström, Sweden

PUPPYCLASS BLACK BITCHES 6-9 MONTHS /VALPKLASS SVARTA TIKAR 6-9 MÅN

1 KRIEGERHOF VIVA L’AMORE FIN59378/07 Born: 2007-11-14
Father: Urbano Del Diamante Nero Mother: Kriegerhof Rhianna
Breeder: Kristiina Aaltonen, Finland Owner: Leena Savolainen, Finland

2 KRIEGERHOF VERSAILLE FIN59377/07 Born: 2007-11-14
Father: Urbano Del Diamante Nero Mother: Kriegerhof Rhianna
Breeder: Kristiina Aaltonen, Finland Owner: Therése Lindberg Johansson

3 DESTINY DI ALTOBELLO under reg. Born: 2007-10-21
Father: Peter Pan di Altobello Mother: Gamona Ginga di Altobello
Breeder: Dejan Melbasa, Serbia Owner: Emelie Rosell, Sweden

4 LELETTON DARK JEAN LV-18211/08 Born: 2007-11-05
Father: Livonijas Baron Hellion Hawk Mother: Arlett Akvarel Drei Imidz
Breeder: N Dreijere, Latvia Owner: Jeanett Lemmeke, Sweden

BABYCLASS BROWN FEMALES / VALPKLASS BRUNA TIKAR 4-6 MÅN

1 BECKERS JEWEL JEZIBEL S25225/08 Born: 2008-02-24
Father: Kriegerhof Konrad Krieger Mother: Beckers Dimond-Diva
Breeder: V. & R. Johansson, Sweden Owner: Marianne Siewertz, Sweden

2 JEAN DARK KISS AND TELL S17969/08 Born: 2008-01-13
Father: Jean Dark Yang Mother: Smart Wood Hills L’oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: Jeanett Lemmeke, Sweden

3 JEAN DARK KIA ORA S17968/08 Born: 2008-01-13
Father: Jean Dark Yang Mother: Smart Wood Hills L’oreal
Breeder: Jeanett Lemmeke, Sweden Owner: Maria Kostic, Sweden

4 DOBVOYAGE DONNATELLA S26320/08 Born: 2008-02-23
Father: Mezzrow’s Flinta Mother: Jean Dark Sun Moon Stars
Breeder: Madelene Dahlgren, Sweden Owner: Therese Johansson, Sweden

PUPPY CLASS BROWN FEMALES / VALPKLASS BRUNA TIKAR 6-9 MÅN

1 IMPRESSIVE IMAGENY DE GRANDE VINKO Born: 2007-12-23
Father: Boris iz Doma Domeni Mother: Ukrainka de Grandi Vinko
Breeder: Ananyeva O Geroev Owner: Bjarne Krogh, Denmark

2 MODUS OST TAU TAORMINA RKF 2165198 Born: 2007-10-03
Father: Modus Ost Aviator Ace Mother: Modus Ost Galla Galaksis
Breeder: O Bogdanova, Russia Owner: Marianne Paunimo, Finland

3 ORANGINA DI ALTOBELLO S41422/08 Born: 2007-11-14
Father: Power Del Mediano Mother: Fortuna Di Altobello
Breeder: Dejan Malbasa, Serbia Owner: G. Backström & P. Möller, Sweden

4 ——
No comments
SuCh,DkCh,RuCh,IPO 1 Koppod Oro Geraldina Gold
Monday, 9. June 2008, 22:14:58

Ägare Olle Davidsson, www.dobermundes.com

Grundpoäng
Höftleder – HD B
Ögon – U.a.
Mentalbeskriven

Malmö Int CaCib show den 16 mars 2008 Dommare Zoran Brankovic, Serbien 1:1 Champklass+CK+3 Btkl
Hilleröd Int CaCib show den 4 maj 2008 Dommare Allan B.Christensen, Danmark 1:1 Champklass+Ck+6CaCin+BIM

No comments
Den 31/5 höll Burlövs Bk sin 1:a officiella utställning för brukshundar
Monday, 9. June 2008, 22:09:13
Ingrid Anderson dömde Dobermann här är resultaten

Valpklass 6-9 mån hanar
1 Tamlands Danilo Ferrari

Valpklass 4-6 mån tikar
1 HP Jean Dark Kylie Minogue BIR-Valp BIS – 6

Valpklass 6-9 mån tikar
1 HP Tamlands Emilia-Eloise

Juniorklass hanar
1:1 CK Wennhofs Lennox-Lewis 3 Bhkl
1:2 HP Doblinnérs Tor
1:3 HP Platon

Unghundsklass hanar
1:1 CK Origo Stamm’s Vincent Loudmouth 2 Bhkl

Öppen klass hanar
1:1 CK Origo Stamm’s Vancouver Talkalot 1 Bhkl BIR BIS 5
Bir-Burlöv.jpg

1:2 Tamlands Black Devil

Juniorklass tikar
1:1 HP Julietteville’s Lana
1:2 HP Doblinnérs Sot
2 Leviathan TT V Turmhaus

Unghundsklass tikar
1:1 CK Origo Stamm’s Valhalla Towntalker 1 Btkl BIM
1:2 HP Origo Stamm’s Visalia Telltale
1:3 Paradiz Ronado Simphonija

Bruksklass tikar
0 Wennhofs Janis-Joplin

Öppen klass tikar
1:1 CK Bentli Iz Doma Domeni 2 Btkl
1:2 CK Origo Stamm’s Talk Of The Town 4 Btkl
1:3 Eria Pro Zahra Zuzanna
1:4 Tamlands Alma

Championklass tikar
1 CK Jean Dark Extravagance 3 Btkl

Veteranklass tikar
1 HP Axburg’s-Ostamm’s Kirsch de los Suecos BIS 3

Avelsklass
1 HP Origo Stamm’s Talk Of The Town BIS 1

Uppfödarklass
1 HP Kennel Origo Stamm’s BIS 1

Vill oxå gratta till Amirace Chief- Commander som efter genomgången exteriörbeskrivning numera kan tituleras KORAD!!
No comments
Resultaten från Lomma SBK 3/5
Tuesday, 6. May 2008, 20:15:45
Domare: Anne-Cathrine Edoff

Valpklass 6-9 mån hanar
1 HP Tamlands Danilo Ferrari BIR
2 HP Tamlands Dominic Farrah

Juniorklass hanar
1:1 Dobblinnérs Tor
1:2 Wennhofs Lennox-Lewis
1:3 Dobvpyage Benoit

Unghundklass hanar
1:1 CK Origo Stamm’s Vincent Loudmouth 1 BHKL BIM
1:2 Karmelhofs Panoz

Öppenklass hanar
1:1 Tamlands Blck Devil

Juniorklass tikar
2 Leviathan T T V Turmhaus

Unghundsklass tikar
1:1 HP Paradiz Ronado Simphonija

Öppenklass tikar
1:1 CK Eria Pro Zahra Zuzanna 1 BTKL BIR
No comments
Resultat från Malmö Internationella 15 mars
Sunday, 16. March 2008, 20:31:08
29 anmälda för Zoran Brankovic, Serbien

Valpar:
Hane: 1 HP BIR Jean Dark Jackpot
Tik: 1 Sutherland’s Flying to Success

Hanar:
Juniorklass
1:1 Fares Dente Del Gigante
1:2 Wennhofs Lennox-Lewis
2 Dobvoyage Benoit
2 Platon

Unghundsklass
1:1 HP Origo Stamm’s Vincent Loudmouth
1:2 HP Calista’s Stratos

Bruksklass
1 IPO I Dobermundes AE Sugarbaker Sam

Öppen klass
1:1 CK Varvick-Valdo vom Gebrannten Walde 1 BHKL CACIB BIR
2 Önas Yrväder Dick

Championklass
1 CK Tahi-Réme Devil 2 BHLKL R-CACIB

Tikar
Juniorklass
1:1 HP Katrina Daker
1:2 Wennhof’s Little-Liza

Unghundsklass
1:1 CK Paradiz Ronado Simphonija 1 BTKL CACIB BIM
1:2 CK Eria Pro Zahra Zuzanna 4 BTKL
1:3 HP Nevada Betelges
1:4 Calista’s Timandra
1:R Origo Stamm’s Valhalla Towntalker

Bruksklass
2 King Of Crystal’s gaia Wanjadotter

Öppen klass
1:1 CK Hera Betelges 2 BTKL R-CACIB
1:2 CK Bentli Iz Doma Domeni R BTKL
2 Ortila Odetta Z Helfstyna

Championklass
1 CK Koppod’oro Geraldina Gold 3 BTKL

No comments
Resultat från Åstorp 24 nov-07
Wednesday, 2. January 2008, 18:12:55
Domare: Thord Byström

Valpar
Hane 4-6 mån
Jean Dark Jackpot 1 HP 2:a Bästa hanvalp

Hane 6-9 mån
Wennhof’s Lennox-Lewis i HP Bästa hanvalp BIR-valp

Tik 6-9 mån
Ravenclaw’s Diva 1 HP Bästa tikvalp BIM

Juniorklass hanar
Ulisse del Diamante Nero 1:1 CK 1:a Bästa hane BIR

Unghundsklass hanar
Origo Stamm’s Vincent Loudmouth 1:1 CK 2:a Bästa hane
Gustav de Dashlut 1:2 CK 4:a Bästa hane

Öppen klass hanar
Amirace Admirable-Action 1:1 CK 3:a Bästa hane
Alpha v Gebrannten Walde 1:2
Karmelhofs Izor 1:3
Sergius-Aleksarija Zerro 1:4

Juniorklass tikar
Paradiz Ronado Simphonija 1:1 CK 2:a Bästa tik
Katrina Daker 1:2 CK
Tamlands Calla Felice 1:3 HP
Calista’s Timandra 1:4 HP

Unghundsklass tikar
Bentli iz Doma Domeni 1:1 CK 1:a Bästa tik BIM
Origo Stamm’s Valhalla Towntalker 1:2 CK 3:a Bästa tik
Origo Stamm’s Visalia Telltale 1:3 CK 4:a Bästa tik
Eria Pro Zahra Zuzanna 1:4 CK 5:a Bästa tik
Paradiz Ronado Poesia 1:5

Bruksklass tikar
Origo Stamm’s Spirit In The Sky 1 CK, Cert CHAMPION

Veteranklass tikar
Origo Stamm’s Rain In The Face 1 HP Bästa Veteran

Uppfödargrupp
Kennel Origo Stamm’s 1 HP Bästa Grupp
1 Comment
Resultat SBK Lund 23/9 Domare Eva Eriksson
Wednesday, 3. October 2007, 20:53:15
Valpklass
4-6 mån hanar

1 HP Wennhof’s Lennox-Luis BIR-valp BIS-R

6-9 mån hanar

1 Dobvoyage Benoit
2 Catacombes Baxter

6-9 mån tikar

1 HP Elisa Dente Del Gigante BIM

Öppen klass hane

1:1 CK Karmelhof Izor 1 BHKL BIM

Juniorklass tikar

1:1 CK Paradiz Ronado Simphonija 2 BTKL

Unghundsklass tikar

1:1 CK Paradiz Ronado Riviera 1 BTKL BIR
1:2 CK Wennhof’s A’quila 3 BTKL
1:3 HP Eria Pro Zahra Zuzanna
1:4 Paradiz Ronado Poesia
2 A’Donikons Hrizantema

Öppen klass tikar

2 Black Treasure Lady Luck
No comments
20070915
Monday, 17. September 2007, 19:58:36
Today Internationell CACIB Show in Coopenhagen, Denmark
Judge – Andrzej Kazmierski, Polen

OUR Frosja – GRAPHIC LINE FEMIDA
daughter to Victor Vito Del Riobianco and Rossiiskiy Kolorit Aelita.

took hers 11 titel of Champion

Today : INTERNATIONELL CHAMPION
and also today

COPENHAGEN WINNER 2007
Mvh
www.dobermundes.com
0046- (0)70-595 65 25
Olle Davidsson
No comments
Off. utställning på SBK Skurup 26 aug-07
Sunday, 26. August 2007, 20:31:30
Domare: Per-Erik Wallin
Valpklass hanar 6-9 mån

1 HP Dobvoyage Benoit BIM-valp

Valpklass tikar 6-9 mån
1 HP Calista’s Timandra BIR-valp

Juniorklass hanar
1 CK Ulisse delle Querce Nero 1 BHKL BIR BIS-5
2 HP Origo Stamm’s Vincent Loudmouth

Öppen Klass hanar
1 Kings & Queen’s Enthrose Sir Edgar

Juniorklass tikar
1 CK Origo Stamm’s Valhalla Towntalker 3 BTKL

Unghundsklass tikar
1 CK Paradiz Ronado Poesia 2 BTKL
2 HP Paradiz Ronado Riviera
3 A’Donikons Hriszantema

Bruksklass tikar
1 CK CERT Origo Stamm’s Spirit In The Sky 4 BTKL

Championklass tikar
1 CK Koppod Oro Geraldina Gold 1 BTKL BIM

Veteranklass tikar
1 CK Origo Stamm’s Rain In The Face 5 BTKL BIS-2 Veteran

Uppfödarklass
1 HP kennel Origo Stamm’s BIS-2

No comments
Officiell utställning Simrishamns BK 18 augusti-07
Sunday, 26. August 2007, 20:17:58
Domare:Roland Fors
Valpar 6-9 månader:

Dobvoyage Benoit 1:1 HP, BIR-valp, BIS4
1 Comment
Resultat Ronneby INT 12 aug-07
Wednesday, 22. August 2007, 17:34:08
Domare; Hans Bierwolf, Österrike

Juniorklass hanar

1:1 CK Origo Stamm’s Vincent Loudmouth 5 BHKL

Öppen klass hanar

1:1 CK Varvick Valdo v Gebrannten Walde 1 BHKL CACIB BIM
1:2 CK Vice Versa Yaros 2 BHKL R-CACIB
1:3 CK Dobermundes AE Sugarbaker Sam 3 BHKL
1:4 CK Sutherland’s Bellingham 4 BHKL

Juniorklass tikar

1:1 CK Nevada Betelges 3 BTKL
1:2 CK Origo Stamm’s Valhalla Towntalker

Unghundsklass tikar

1:1 CK Eria Pro Zahra Zuzanna 2 BTKL R-CACIB
1:2 CK Baronessa Rhea

Öppen Klass tikar

1:1 CK Dobermundes LM Passion Of Life

Championklass tikar
1 CK Koppod Oro Geraldina Gold 5 BTKL
2 CK Grafic Line Femida 4 BTKL
3 CK Hercogine Boradia No Demetra 1 BTKL CACIB BIR BIG-3

No comments
Resultat Skånespecialen I Degeberga 11 aug 2007
Wednesday, 22. August 2007, 06:51:02
Domare Norbert Daube, Tyskland

VALPAR
Hanar 4-6 mån
1 HP Aragorn v Nobel Line
2 HP Dobvoyage Boniface
3 Dobvoyage Benoit
4 Amirace Flexi-Fuel

Hanar 6-9 mån
1 HP Pilade del Diamante Nero BIR-Valp
2 Karmelhof Panoz
3 Karmelhof Pozeidon

Tikar 4-6 mån
1 HP Dobvoyage Bijou
2 HP Beckers Infinity Igra

Tikar 6-9 mån
1 HP Kriegerhof Sienna BIM-Valp
2 HP Calista’s Timandra

Bästa Uppfödargrupp:
Kennel Dobvoyage 1 HP

VUXNA

Juniorklass Hanar
1 CK Ulisse delle Querce Nere 1 BHKL BIM
2 CK Tamlands Marc Jacobs
3 CK Origo Stamm’s Vincent Loudmouth
4 CK Toppdob’s Algebar
5 CK Krutow di Altobello
oplac CK Le Letton Colt Corleone
oplac HP Origo Stamm’s Vancouver Talkalot
oplac HP Stars of Avalon Colourful Orion
oplac HP Tamlands Cian Ferro
oplac HP Tierra’s Stay The Night

Unghundsklass hanar
1 CK Tamlands Black Devil 2 BHKL
2 CK Come As You Are Unix 5 BHKL
3 CK Mauro Betelges
4 CK Eria Pro Urbano Nero
5 CK Smart Wood Hills Lexus

Öppen klass hanar
1 CK Ardens Xandor 3 BHKL
2 CK Vice Versa Yaros 4 BHKL
3 CK Varvick Valdo v Gebrannten Walde
4 CK Origo Stamm’s Uppercut Knockout
5 CK Jean Dark Funtastic
oplac CK Sant Kreal Chicago

Juniorklass tikar
1 CK Smart Wood Hills Roma Raviol 3 BTKL
2 CK Tamlands Tiger Of Sweden
3 CK Smart Wood Hills Russkaya Tsaritsa
4 CK Toppdob’s Alhena
5 CK Nevada Betelges
oplac HP Origo Stamm’s ValhallaTowntalker
oplac HP Origo Stamm’s Visalia Telltale

Unghundsklass tikar
1 CK Bentli iz Doma Domeni 4 BTKL
2 CK Baraonessa Rhea
3 CK Paradiz Ronado Riviera
4 CK Paradiz Ronado Poesia
5 CK Dobvoyage Agata

Bruksklass tikar
1 CK Hercogine Boradia No Demetra CERT Champion 5 BTKL

Öppen klass tikar
1 CK Esmeralde Betelges 1BTKL BIR
2 CK Gullsjöns Bessie
3 CK Destiny’s Phonix Fiesta
4 CK Avena-Sativa
5 CK Tamlands Alma

Championklass tikar
1 CK Grafic Line Femida 2 BTKL
2 CK Koppod Oro Geraldina Gold
3 CK Kriegerhof Rhianna
4 CK Jean Dark Extra Vagance

Veteranklass tikar
1 HP Origo Stamm’s Rain In The Face Bästa Veteran

Bästa AvelsgruppOrigo Stamm’s Talk Of The Town 1 HP

Bästa Uppfödargrupp
Kennel Origo Stamm’s 1 HP

No comments
Dansk Dobermann klubs officiella utställning i Odense 19 aug 2007.
Monday, 20. August 2007, 19:57:25
Dommare: Ole Vandsö-Andersen

CHAMPIONKLASS:
Koppod Oro Graldina Gold
(Rossiiskiy Kolorit Aebai Alda / Koppod Oro Arabeska Areyo)
Uppfödare: Elena Kozina, Novosibirsk
Ägare: Olle Davidsson, Klågerup
1+1+Ck+Cert+Btkl 3
Därmed Dansk Champion (DkCh) så numera
DkCh,SuCh,RuCh,Ipo 1
No comments
Officiell utställning SBK Bjuv 4 augusti-07
Thursday, 9. August 2007, 19:22:55

Domare: Janez Plestenjak, Slovenien

Valpklass hanar

1 Dobvoyage Benoit

Juniorklass hanar

1:1 CK Smart Wood Hills Respect Reebok 1 bhkl BIM
1:2 HP Ulisse Delle Querce Nero
1:3 Origo Stamm’s Vincent Loudmouth

Öppen klass hanar

1:1 CK Sutherland’s Bellingham 2 bhkl

Juniorklass tikar

1:1 CK Nevada Betelges 4 btkl
1:2 CK Origo Stamm’s Valhalla Towntalker 5 btkl
2 Origo Stamm’s Visalia Telltale

Unghundsklass tikar

1:1CK Bentli Iz Doma Domeni 1 btkl BIR BIS 2
1:2 CK A’Donikon’s Hrizantema 3 btkl
1.3 CK Paradis Ronado Poesia

Bruksklass tikar

1:1 Origo Stamm’s Spirit In The Sky

Öppen klass Tikar

1:1 Tamlands Alma

Championklass tikar

1 CK Koppod Oro Geraldina Gold 2 btkl

Veteranklass tikar

1 CK Origo Stamm’s Rain In The Face
No comments
Officiell utställning Ölands BHK 15 juli 2007
Wednesday, 1. August 2007, 18:47:29
Dommare: Eddie Engstrand

Junkl-hanar:
Ulisse delle Querce Nere 1+1+Ck+Bhkl+BIM
Ägare: Elena Kozina Davidsson, Klågerup
Bruksklass-tikar:
RuCh,IPO 1, SuCh Koppod Oro Geraldina Gold 1+1+Ck+Cert+Btkl+BIR
därmed svensk utställningschampion.
Ägare: Olle Davidsson, Klågerup

1 Comment
Burlövs BK 26/5 inofficiell utställning
Monday, 28. May 2007, 06:49:29
Resultat inskickat av Christina Persson
Burlövs BK 26/5 inofficiell utställning

Domare: Karin Östlund-Sjöholm

Juniorklass hanar

1 HP Origo Stamm’s Vincent Loudmouth 1 BHKL BIR BIS-2
2 HP Heiron-P 2 BHKL
3 HP Origo Stamm’s Vancouver Talkalot 3 BHKL
4 HP Hannibal-P 4 BHKL

Juniorklass tikar

1 HP Origo Stamm’s Valhalla Towntalker 3 BTKL
2 HP Origo Stamm’s Vermillion Rumour 4 BTKL

Öppen klass Tik

1 HP Korad Origo Stamm’s Talk Of The Town 1 BTKL BIM
2 HP Tamlands Alana 2 BTKL

Veteran Tik

1 HP Origo Stamm’s Rain In The Face BIS-Veteran

Avelsgrupp

1 HP Korad Origo Stamm’s Talk Of The Town BIS-1

Uppfödargrupp

1 HP Kennel Origo Stamm’s BIS-1
No comments
SKK:s nationella utställning i Hässleholm 19/5 2007
Monday, 21. May 2007, 22:57:28
Inskickat av Christina Persson
Resultat från SKK:s nationella utställning i Hässleholm 19/5 -07
Domare: Yvonne Brink

Valpklass:

1 Tamlands Calla Felice
2 Tamlands Tiger Of Sweden
3 Tamlands Cara Fabiana
4 Tamlands Caya Fiona

Juniorklass hanar

1:1 HP Origo Stamm’s Vincent Loudmouth

Unghundsklass hanar

1:1 CK Eria Pro Urbano Nero 1BHKL BIR

Öppen klass hanar

1:1 Ardens Xandor
1:2 Origo Stamm’s Uppercut Knockout
1:3 Amirace Admirable-Action

Juniorklass tikar

1:1 CK Eria Pro Zahra Zuzanna 2 BTKL
1:2 HP Origo Stamm’s Valhalla Towntalker
1:3 Tamlands Black Diva

Unghundsklass tikar

1:1 CK Paradiz Ronado Riviera 3 BTKL

Öppen klass tikar

1:1 CK Dog-Life’s Athena 1 BTKL BIM
1:2 CK Bojana de Galius 4 BTKL
1:3 Kiddo Betelges
KEP Esmeralda Betelges (hälta)

Officiell utställning Lommas BK 5/5 2007

Resultat inskickat av Christina Persson:

Valpar
4-6 mån tikar
1 HP Calista’s Timandra BIR-valp

6-9 mån hanar
1 HP Dobermundes AE Tornado BIM-valp

6-9 mån tik
1 HP Tamlands Caia Felina BIR-valp BIS-2
2 Tamlands Caya Fiona
3 Tamlands Calla Felice
4 Tamlands Cara Fabiana

Juniorklass hanar

1 CK Origo Stamm’s Vincent Loudmouth 1 BHKL BIR BIS-3

2 HP Toppdobb’s Algebar

Unghundsklass hanar

1 CK Eria Pro Urbano Nero 2 BHKL

Juniorklass tikar

1 CK Eria Pro Zahra Zuzanna 1 BTKL BIM

2 CK Origo Stamm’s Valhalla Towntalker 2 BTKL

3 HP Toppdobb’s Alhena
4 HP Origo Stamm’s Visalia Telltale

5 Koppod’oro One Sibirian Lady
oplac Tamlands Black Diva

Bruksklass tikar

1 Origo Stamm’s Spirit In The Sky

Öppen klass tikar

1 CK Bojana de Galius 3 BTKL
2 Tamlands Alma
3 Avena-Sativa
4 Dobermundes Ae Red Hot Chili

Veteranklass tikar

1 HP Origo Stamm’s Rain In The Face BIS-3

Uppfödargrupp

1 HP Origo Stamm’s BIS-2

***********************************************************************************

Utställning Malmö Internationella den 18/3 2007

Domare Tamás Jakkel
inskickat av Christina Persson

Valpar Hanar:
1 HP Önas Yrväder Dick BIM
2 Karmelhofs Odysseus

Valpar Tikar:
1 HP Tamlands Nina Ricci BIR
2 HP Tamlands Tiger Of Sweden

Juniorklass hanar:
1 CK Origo Stamm’s Vincent Loudmouth R Bhkl
2 HP Origo Stamm’s Vancouver Talkalot

Unghundsklass hanar:
1 CK Ardens Xandor 4 Bhkl
2 Eria Pro Urbano Nero
3 Dobermundes AE Sugarbaker Sam
2:a kv Afonso-Alves, Alpha v Gebrannten Walde, Tamlands Amadeus

Öppen klass hanar:
1 CK Doglife’s Achilles 1 Bhkl BIM Cacib
2 CK Varvick-Valdo v Gebrannten Walde 2 Bhkl
3 CK Terrorzone Uruk-Hai Dark 3 Bhkl
4 Kings & Queens’s Enthrone Sir Edgar
5 Mezzrow’s Jippo
2:a kv Nord Nimrod Od Telepa

Juniorklass tikar:
1 CK Paris dei Nobili Nati 2 Btkl
2 HP Origo Stamm’s Valhalla Towntalker
3 HP Origo Stamm’s Visalia Telltale
2:a kv Paradiz Ronado Riviera 3:a kv Koppod’oro One Sibirian Lady

Unghundsklass tikar:
1 Tamlands Alma
2:a kv Karmelhofs Minerva

Bruksklass tikar:
1 CK Sharon Z Padoku 1 Btkl BIR Cert Cacib

Öppen klass tikar:
1 CK Hera Betelges 3 Btkl R-Cacib
2 CK Avena-Sativa 4 Btkl
3 Dobermundes LM Passion Of Life
4 Rocki-Dobi Deby
2:a kv Doglife’s Athena 3:a kv Carina Al-Bet

Veteranklass tikar:
1 CK Origo Stamm’s Rain In The Face R Btkl

Avelsklass:
Origo Stamm’s Talk Of The Town 1 HP Bästa Grupp

Uppfödarklass:
Kennel Origo Stamm’s 1 HP Bästa Grupp

Agilityresultat – Råådalen 4/3 2007

Agility-klass 1: Plac. 2/69 – 1 pinne

Origo Stamm’s Spirit In The Sky – Mia Sandström
Origo Stamm’s Like A Lamborghini – Magic Mind’s Feyh-Fantasia
Ägare: Mia Sandström